Czyszczenie powierzchni poprzez piaskowanie

Przed nałożeniem ochronnej powłoki malarskiej, niezbędne jest oczyszczanie powierzchni metalowego wyrobu. Powszechnie wykorzystuje się piaskowanie, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną powierzchni, która polega na usuwaniu resztek starego lakieru, produktów korozji (rdza) , a dodatkowo innych zanieczyszczeń dzięki użyciu strumienia sprężonego powietrza i piasku o należycie małych drobinkach.

Jakość połączenia metalu z powłoką jest silnie uzależniona od skrupulatnego przygotowania powierzchni. Piaskowanie konstrukcji stalowych nie tylko szczegółowo je oczyszcza, niemniej jednak także zwiększa ichniejszym chropowatość i szorstkość, dzięki czemu stal staje się matowa i dużo lepiej łączy się z farbą dzięki siłom adhezji (piaskowanie Karpacz). Im większa chropowatość, tym większa powierzchnia styku stali z powłoką malarską, a tym samym lepsze i trwalsze ich połączenie. Warstwa lakieru czy farby nałożona na stal powinna charakteryzować się całkowitą szczelnością, dobrą przyczepnością i trwałością. W innym razie powłoka zacznie odpadać, w szczelinach pojawią się lokalne ogniwa korozyjne, a naocznym tego wynikiem będą wykwity rdzy. Powłoka nie będzie spełniać swojej funkcji, czyli ochrony stali przed korozją. Dlatego operacja piaskowania jest koniecznym krokiem przed nakładaniem ochronnych powłok malarskich.

Oczyszczenie powierzchni tworzy się specjalnym urządzeniem zwanym piaskarką (piaskowanie Jelenia Góra). Za jej radą piaskowanie odbywa się równomiernie na całej powierzchni, wręcz w miejscach niełatwo dostępnych czy zakrzywionych. W rękach wprawnego piaskarza stanowi błyskawiczne narzędzie, które jest doskonałe do wstępnej obróbki konstrukcji stalowych przed malowaniem.

Zobacz: piaskowanie.