Czas na kamień – obróbka kamienia naturalnego

Jak w wielu dziedzinach także i w budownictwie historia zatoczyła koło. Aktualnie trendy wykończeniowe odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Naturalne materiały wykończeniowe znowu wróciły do łask. Po erze, w której rządziły takie rzeczy jak styropian, siding, czy także panele plastikowe obecnie własne triumfy świecą dwa najbardziej niewątpliwe materiały zaczerpnięte bezpośrednio z natury – kamień i drewno. W tym tekście skupimy się natomiast na kamieniu, jako, że montaż kamienia dekoracyjnego przy wykańczaniu domu to coraz częstszy widok.

Kamień jako materiał wykończeniowy pozwala na osiągnięcie bardzo pięknych efektów. Jednak, nie prawie każdy zdaje sobie sprawę, iż od pozyskania kamienia do momentu jego zlokalizowania jako elementu wykończeniowego domu jest bardzo długa droga. Należycie to co najtrudniejsze, czyli obróbka kamienia naturalnego jest w zasadzie niezauważane przez końcowych użytkowników. A szkoda, gdyż obróbka kamienia, zwłaszcza taka, która jest wykonywana tradycyjnymi sposobami, to ładna, ale a przy tym i trudna sztuka. Mistrzowie w tym fachu umieją wielki głaz rozłupać na równomierne kawałki wyłącznie przy użyciu młotka, i to delikatnymi uderzeniami. Niewiele kto posiadł taką umiejętność, dlatego też tak ważne jest docenienie tych nielicznych.

Głównym miejscem gdzie użyty jest kamień są ściany zewnętrzne budynków. Montaż kamienia elewacyjnego od dolnych partii ścian, aż do wysokości wzroku nie dość, że dodaje budynkowi uroku to jeszcze świetnie zabezpiecza elewację przed podsiąkaniem wilgoci i rozbryzgującymi się kroplami deszczu. Kamień w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywany jest także jako budulec kominków i innych elementów murowanych.

Polecam zobaczyć: montaż kamienia.